Метки

, ,

Категорія справи №286/2139/17

Адміністративні справи; Справи зі спорів з приводу забезпечення реалізації конституційних прав особи, а також реалізації статусу депутата представницького органу влади, організації діяльності цих органів, зокрема зі спорів щодо:.

Надіслано судом: 10.08.2017. Зареєстровано: 11.08.2017. Оприлюднено: 15.08.2017.

Народицький районний суд Житомирської області

                             Справа № 286/2139/17

      ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 серпня 2017 року                                                                          смт. Народичі

Народицький районний суд Житомирської області в складі:

під головуванням судді   Піщуліної І.С.,

з секретарем                      Івасенко М.В.,

з участю:

відповідача                        ОСОБА_1,

представника відповідача ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 в інтересах неповнолітньої ОСОБА_4, ОСОБА_5 в інтересах неповнолітнього ОСОБА_6 до завідувача Овруцького районного сектору Управління державної міграційної служби України в Житомирській області ОСОБА_1, Овруцького районного сектору Управління державної міграційної служби України в Житомирській області, про визнання відмови протиправною та зобов’язання вчинити дії,

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_3, ОСОБА_5 звернулися до суду із зазначеним позовом та просять визнати протиправною відмову у видачі ОСОБА_4, ОСОБА_6 у зв’язку з досягненням ними 16-річного віку паспорта громадянина України у формі книжечки, що передбачено Положенням про паспорт громадянина України, яке затверджено Постановою Верховної ради України від 26 червня 1992 року №2503-ХІІ, а також зобов’язати видати ОСОБА_4, ОСОБА_6 паспорт громадянина України у зв’язку з досягненням ними 16-річного віку у формі книжечки, що передбачено Положенням про паспорт громадянина України, яке затверджено Постановою Верховної ради України від 26 червня 1992 року №2503-ХІІ.

Позовні вимоги обґрунтовують тим, що звернулися до Овруцького районного сектору Управління державної міграційної служби України в Житомирській області з приводу видачі їх неповнолітнім дітям паспортів громадянина України зазначеного вище зразка, але їм було відмовлено у зв’язку із запровадження внутрішніх паспортів у формі ID-картки, які їх діти отримувати відмовляються на підставі релігійних переконань, та у зв’язку з відсутністю бланків паспортів зразка 1994 року.

Позивач у судове засідання не з’явились, надали заяви в яких просять справу розглядати без їх участі, позовні вимоги підтримують.

Відповідач та представник відповідача в судовому засіданні щодо задоволення позову заперечували.

Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, суд дійшов такого висновку.

Вирішуючи питання щодо правомірності вимог позивача, суд виходить з таких міркувань.

Статтею 8 КАС України визначено, що суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Звернення до адміністративного суду для захисту прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується.

Згідно частини 1 статті 9 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2015 року №302 затверджено Порядок оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України (надалі- Порядок).

Також Постановою установлено, що: до завершення роботи із забезпечення в повному обсязі територіальних підрозділів Державної міграційної служби матеріально-технічними ресурсами, необхідними для оформлення і видачі паспорта громадянина України, зразки бланків якого затверджено цією постановою, паспорт громадянина України може оформлятися з використанням бланка паспорта громадянина України у формі книжечки;

прийняття документів для оформлення паспорта громадянина України, що не містить безконтактного електронного носія, зразок бланка якого затверджено цією постановою, з 1 листопада 2016 р. припиняється;

паспорт громадянина України, що не містить безконтактного електронного носія, оформлений та виданий на підставі документів, поданих до 1 листопада 2016 р., є чинним протягом строку, на який його було видано.

Порядок обміну, видачі та користування паспортом у формі паспортної книжечки встановлений Положенням про паспорт громадянина України, затвердженим Постановою Верховної ради України від 26 червня 1992 року №2503-ХІІ (надалі-Положення).

Пунктом 3 Положення встановлено, що Паспорт громадянина України видається кожному громадянинові України центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері громадянства, після досягнення 16-річного віку.

ОСОБА_4 та ОСОБА_6 досягли шістнадцятирічного віку, що підтверджується копіями свідоцтв про народження серії НОМЕР_1 від 10 травня 2001 року, серії НОМЕР_2 від 22 лютого 2001 року.

Позивачі, будучи законними представниками неповнолітніх дітей, звернулися до Овруцького районного сектору Управління державної міграційної служби України в Житомирській області щодо видачі дітям паспортів громадянина України у формі книжечки.

З листів Овруцького районного сектору Управління державної міграційної служби України в Житомирській області №619 та №620 від 08 липня 2017 року вбачається, що позивачам було прийнято рішення про не оформлення запитуваних документів на тій підставі, що відповідно до Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2015 року №302, прийняття документів для оформлення паспорта громадянина України , що не містить безконтактного електронного носія припинено з 01 листопада 2016 року.

Також зазначено, що у районному секторі відсутні бланки паспортів зразка 1994 року (у формі книжечки), що унеможливлює їх видачу.

Частиною 19 Конституції України визначено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.

Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

На підставі викладеного й враховуючи те, що Положення про паспорт громадянина України, затверджене Постановою Верховної ради України від 26 червня 1992 року №2503-ХІІ, є чинним й немає жодних законодавчих обмежень щодо його застосування, суд дійшов висновку, що відмова Овруцького районного сектору Управління державної міграційної служби України в Житомирській області у видачі паспортів у формі паспортної книжечки є протиправною, та його слід зобов’язати видати відповідні документи.

При цьому, суд вважає необґрунтованими послання відповідачів на припинення з 1 листопада 2016 року прийняття документів для оформлення паспорта громадянина України, що не містять безконтактного електронного носія, оскільки в судовому засіданні представники пояснили, що заяви для оформлення паспортів громадянина України у формі паспортної книжечки приймалися Овруцьким районним сектором Управління державної міграційної служби України в Житомирській області до березня 2017 року, а останній паспорт громадянина України такого зразка було видано 21 квітня 2017 року.

Відповідно до пункту 42 Порядку рішення про оформлення паспорта приймається територіальним підрозділом ДМС за результатами ідентифікації особи та перевірки факту належності особи до громадянства України.

З Положення про Овруцький районний сектор Управління державної міграційної служби України в Житомирській області, затвердженого Наказом УДМС від 19 вересня 2012 року №67 вбачається, що оформлення і видачу громадянам України документів, що посвідчують особу, здійснює Овруцький районний сектор.

Отже, суд вважає, що позовні вимоги до завідувача Овруцького районного сектору Управління державної міграційної служби України в Житомирській області ОСОБА_1, який особисто не наділений повноваженнями на прийняття рішень щодо оформлення і видачі документів, є безпідставними.

Отже, позовні вимоги слід задовольнити частково.

Позивачі сплатили судовий збір в сумі 640 гривень.

Керуючись ст.ст.9-11,18,71,94,160-162,171-2 КАС України, суд,

П О С Т А Н О В И В:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправною відмову Овруцького районного сектору Управління державної міграційної служби України в Житомирській області у видачі ОСОБА_4, ОСОБА_6 паспортів громадянина України у зв’язку з досягненням ними 16-річного віку у формі книжечки, що передбачено Положенням про паспорт громадянина України, яке затверджено Постановою Верховної ради України від 26 червня 1992 року №2503-ХІІ.

Зобов’язати Овруцький районний сектор Управління державної міграційної служби України в Житомирській області видати ОСОБА_4, ОСОБА_6 паспорти громадян України у зв’язку з досягненням ними 16-річного віку у формі книжечки, що передбачено Положенням про паспорт громадянина України, яке затверджено Постановою Верховної ради України від 26 червня 1992 року №2503-ХІІ.

У задоволенні позовних вимог до завідувача Овруцького районного сектору Управління державної міграційної служби України в Житомирській області ОСОБА_1 відмовити за безпідставністю.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

На постанову суду до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Народицький районний суд Житомирської області може бути подана апеляційна скарга протягом 10 днів з дня отримання копії постанови, складеної в повному обсязі.

Суддя:                                                                                          І.С.Піщуліна