Метки

,

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 серпня 2016 р. Справа № 804/4311/16

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Сидоренко Д.В.,  при секретарі Баришнікова Д.Г., розглянувши за участю:

позивачів — ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3,

представника відповідачів — ОСОБА_4,

у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_2, ОСОБА_1 в інтересах неповнолітнього сина ОСОБА_3,

до відповідача Самарського районного відділу у місті Дніпропетровську Головного управління Державної міграційної служби у Дніпропетровській області,

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача — Головне управління Державної міграційної служби у Дніпропетровській області,

про визнання недійним та зобов’язання вчинити певні дії.

Обставини справи: ОСОБА_2 та ОСОБА_1 в інтересах неповнолітнього сина ОСОБА_3 звернулася до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Самарського районного відділу у місті Дніпропетровську Головного управління Державної міграційної служби у Дніпропетровській області про:

вважати недійсним виготовлений паспорт у формі пластикової картки типу ID-1 на ім’я ОСОБА_3, виготовлений без їх згоди та згоди сина;

зобов’язання Самарський районний відділ у місті Дніпропетровську Головного управління Державної міграційної служби у Дніпропетровській області оформити та видати бланк паспорту ОСОБА_3 у формі паспортної книжечки, з проставленою відміткою місця проживання.

Позовні вимоги мотивовані тим, що при зверненні ОСОБА_3 для отримання паспорту, йому не повідомлялося, що буде оформлюватися паспорт у формі пластикової картки типу ID-1. ОСОБА_3 не мав наміру оформляти паспорт за такою формою, та відразу після з’ясування цих обставин, територіальному підрозділу усно було заявлено про відмову від отримання паспорту електронного зразка та прохання оформити паспорт старого зразка у вигляді паспортної книжечки. В подальшому, аналогічні звернення у письмовій формі неодноразово подавалися до територіального підрозділу та головного управління, проте надані відповіді не містять в собі ані дозволу, ані відмови оформити бланк паспорту у формі паспортної книжечки. Оформлення паспорту старого зразка ніяким чином не тільки не порушує діюче законодавство України та не суперечить йому та відмовою в задоволенні заяви порушуються особисті права ОСОБА_3

В судовому засіданні позивачі підтримали позовні вимоги в повному обсязі. Також додатково пояснили, що отримання паспорту у формі пластикової картки типу ID-1 із внесенням біометричних даних та будь-якої іншої інформації про дитину до Єдиного державного демографічного реєстру суперечить релігійним переконанням їхньої сім’ї.

Відповідач проти позову заперечував, посилаючись на законність дій. У запереченнях на адміністративний позов зазначив, що 19.01.2016р. до Самарського районного відділу у місті Дніпропетровську Головного управління Державної міграційної служби у Дніпропетровській області з питань документування громадянина України по досягненню 16-ти річного віку звернувся ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, від якого прийняті документи на картку ID-1 та сфотографовано. Після оформлення усіх документів 20.01.2016р. надіслана інформація до м.Києва щодо друку картки. Відповідно до п.2 постанови КМ України від 25.03.2015р. №302, з 01.01.2016р. оформлення і видачу паспорта громадянам України з безконтактним електронним носієм та паспорта громадянина України, що не містить безконтактного електронного носія, із застосуванням засобів Єдиного державного демографічного реєстру громадян України, яким паспорт оформлюється вперше.

Третя особа явку свого представника в судове засідання не забезпечила, про дату, час і місце розгляду справи повідомлялося — судовою повісткою, письмових пояснень на адміністративний позов не надала.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення позивачів та представника відповідача, суд

ВСТАНОВИВ:

Відповідно до Заяви-анкети від 19.01.2016р. для внесення інформації до Єдиного державного демографічного реєстру, ОСОБА_3 просить внести до Єдиного державного демографічного реєстру інформацію про себе у зв’язку з оформленням паспорта громадянина України.

Уточнюючою заявою від 22.01.2016р. ОСОБА_3 звернувся до начальника Головного управління ДМС у Дніпропетровської області та начальника Самарського районного відділу ДМС в м.Дніпропетровськ, в якій зазначив, що йому було надано вже оформлену роздруковану заяву-анкету видачі паспорта для підпису, яку він не мав не оформлював особисто, а лише поставив підпис на електронному носії та пізніше з’ясував, що це була заява на оформлення паспорту у формі пластикової картки типу ID-1. Крім того зазначив, що не мав наміру оформляти паспорт за цією формою, а бажав оформити паспорт виключно у вигляді паспортної книжечки. Також в заяві зазначено про прохання видати бланк паспорту громадянина України виключно у вигляді паспортної книжечки, проставити відмітку реєстрації місця проживання в паспорті та провести реєстрацію громадянства України. Разом з тим зазначено, що у разі відмови оформити бланк паспорта у вигляді паспортної книжечки, заявник просить повідомити про це письмово та повернути всі надані документи та додатково висловлена відмова від оформлення паспорту у формі пластикової картки типу ID-1, у т.ч. з електронним безконтактним носієм (електронним чипом).

З аналогічною заявою також звернулися до начальника Головного управління ДМС у Дніпропетровської області та начальника Самарського районного відділу ДМС в м.Дніпропетровськ, батьки ОСОБА_2 та ОСОБА_1

Листом Самарський районний відділ ДМС в м.Дніпропетровськ повідомив про розгляд звернення громадянина ОСОБА_3 та зазначив, що 19.01.2016р. до Самарського районного відділу у місті Дніпропетровську Головного управління Державної міграційної служби у Дніпропетровській області з питань документування громадянина України по досягненню 16-ти річного віку звернувся ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, від якого прийняті документи на картку ID-1 та сфотографовано. Після оформлення усіх документів 20.01.2016р. надіслана інформація до м.Києва щодо друку картки.

Також у відповіді відповідач посилається на п.2 постанови КМ України від 25.03.2015р. №302, згідно якої запроваджено з 01.01.2016р. оформлення і видачу паспорта громадянам України з безконтактним електронним носієм та паспорта громадянина України, що не містить безконтактного електронного носія, зразки бланків яких затверджено цією постановою, із застосуванням засобів Єдиного державного демографічного реєстру громадян України, яким паспорт оформлюється вперше, з урахуванням вимог п.2 Положення про паспорт громадянина України, затвердженого постановою ВР України від 26.06.1992р. №2503-ХІІ.

Листом вих.№1201/П-70 від 10.02.2016р. Головним управлінням ДМС в Дніпропетровській області повідомлено про розгляд звернення громадянина ОСОБА_3 щодо відмови від паспорта громадянина України у вигляді ID картки та зазначено, зокрема що паспорт виготовляється у формі картки, що містить безконтактний електронний носій. Особам, які через свої релігійні переконання відмовляються від отримання такого паспорта, оформлюється паспорт, що не містить безконтактного носія. Оформлення паспорта громадянина України здійснюється територіальним підрозділом ДМС за зареєстрованим місцем проживання особи. В Україні існує єдине громадянство, підстави набуття і припинення громадянства України визначаються законом, громадяни, які відмовилися від громадянств України повинні дотримуватися вимог чинного законодавства.

Повторною уточнюючою заявою від 29.01.2016р. ОСОБА_3 звернувся до начальника Самарського районного відділу ДМС в м.Дніпропетровськ, з проханням видати бланк паспорту громадянина України виключно у вигляді паспортної книжечки, форма якої не заборонена діючим законодавством, а не у формі пластикової картки типу ID-1, форма якої не є паспортом та не є його єдиним зразком, проставити відмітку реєстрації місця проживання в паспорті та провести реєстрацію громадянства України — внесення запису про набуття особою громадянства України спеціально уповноваженим на те органом у відповідні облікові документи. Також у заяві зазначено, що у разі відмови оформити бланк паспорта у вигляді паспортної книжечки, заявник просить повідомити про це письмово та додатково висловлена відмова на оформлення паспорту у формі пластикової картки.

З аналогічною заявою також звернулися до начальника Самарського районного відділу ДМС в м.Дніпропетровськ, батьки ОСОБА_2 та ОСОБА_1

Листом вих.№1217/1320 від 08.04.2016р. Самарський районний відділ ДМС в м.Дніпропетровськ надана повторна відповідь щодо звернення ОСОБА_3 аналогічного змісту.

Заявою від 12.05.2016р. батьки ОСОБА_2 та ОСОБА_1 звернулися до Головного управління ДМС в Дніпропетровській області з проханням втрутитися у ситуацію та за законодавством України, яке не суперечить цьому територіальному підрозділу видати паспорт за формою книжечки, а в разі відмови — надати письмову відповідь про це та територіальний підрозділ надати конкретну письмову відмову.

Листом вих.№1201/П-413 від 26.05.2016р. Головним управлінням ДМС в Дніпропетровській області надана відповідь.

Отже, спір виник з приводу отримання ОСОБА_3, який досяг 16-ти річного віку паспорту громадянина України.

Вирішуючи спір по суті, суд зазначає, що статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 5 Закону України «Про громадянство України» визначено, що документом, який підтверджує громадянство України, є зокрема паспорт громадянина України.

Постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 року №2503-ХІІ затверджено Положення про паспорт громадянина України (далі — Положення № 2503-ХІІ).

Відповідно до п. 1, 2 Положення №2503-ХІІ паспорт громадянина України є документом, що посвідчує особу власника та підтверджує громадянство України. Паспорт громадянина України (далі — паспорт) видається кожному громадянинові України центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері громадянства, після досягнення 16-річного віку.

Згідно з п.3 Положення №2503-ХІІ, бланки паспортів виготовляються у вигляді паспортної книжечки або паспортної картки за єдиними зразками, що затверджуються Кабінетом Міністрів України.

Терміни запровадження паспортної картки визначаються Кабінетом Міністрів України у міру створення державної автоматизованої системи обліку населення.

Таким чином, як вбачається з правового аналізу вищезазначеної норми права, законодавцем передбачено два рівнозначні альтернативні варіанти оформлення документу, що посвідчує особу власника та підтверджує громадянство України, а саме паспорт у вигляді паспортної книжечки або паспортна картка.

Відповідно до п.5 Положення №2503-ХІІ, паспортна книжечка являє собою зшиту внакидку нитками обрізну книжечку розміром 88 х 125 мм, що складається з обкладинки та 16 сторінок. Усі сторінки книжечки пронумеровані і на кожній з них зображено Державний герб України і перфоровано серію та номер паспорта.

Вищезазначені норми кореспондують також приписам Закону України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус» від 20.11.2012 року (далі — Закон №5492), яким урегульовані суспільні відносини, пов’язані із збиранням, накопиченням, захистом, зберіганням, обліком, використанням і поширенням інформації Єдиного державного демографічного реєстру (далі — Реєстр), оформленням, видачею, обміном, переоформленням, продовженням строку дії, пересиланням, вилученням, поверненням державі, визнанням недійсними та знищенням передбачених цим Законом документів, регулюються Конституцією України, міжнародними договорами України, цим та іншими законами України, а також прийнятими на їх виконання нормативно-правовими актами у сферах, де використовуються відповідні документи, що посвідчують особу, підтверджують громадянство України чи спеціальний статус особи.

Так, у відповідності до приписів ст.13 Закону №5492, документи, оформлення яких передбачається цим Законом із застосуванням засобів Реєстру (далі — документи Реєстру), відповідно до їх функціонального призначення включають, зокрема, паспорт громадянина України.

Відповідно до ст.14 Закону №5492, документи залежно від змісту та обсягу інформації, яка вноситься до них, виготовляються у формі книжечки або картки, крім посвідчення на повернення в Україну, що виготовляється у формі буклету.

Таким чином, з правового аналізу вищезазначених норм права випливає, що законодавцем не передбачено жодної заборони видачі громадянам України паспорта саме у вигляді паспортної книжечки, а також не зазначено, що паспорт громадянина України видається суб’єктом владних повноважень виключно у вигляді картки.

Водночас, суд звертає увагу, що оформлення, видача, обмін, переоформлення, продовження строку дії документів (у тому числі для осіб, які не досягли шістнадцятирічного віку, осіб з фізичними вадами, недієздатних та обмежено дієздатних осіб), їх пересилання, вилучення, повернення державі та знищення відбуваються у порядку, встановленому законодавством України, якщо інше не передбачено цим Законом.

Особам, які через свої релігійні переконання відмовляються від внесення інформації до безконтактного електронного носія, що імплантований у відповідний бланк документа, гарантується право на відмову від отримання такого документа або від внесення інформації до безконтактного електронного носія. Таке право реалізується шляхом подання заяви до відповідного центрального органу виконавчої влади про відмову від отримання документа, що містить безконтактний електронний носій, або від внесення інформації до такого носія. У цьому випадку особі у порядку та строки, встановлені Кабінетом Міністрів України, видається відповідний документ, що не містить безконтактного електронного носія, чи задовольняється заява про відмову від внесення інформації до такого носія. Подання документів для оформлення і отримання документів, що посвідчують особу та встановлюють громадянство України, здійснюється, зокрема, громадянами України, які досягли шістнадцятирічного віку, — на підставі їхньої особистої заяви (ст.16 Закону №5492).

Також, суд вважає за потрібне звернути увагу, що положеннями пункту 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 25.03.2015 року №302 «Про затвердження зразка бланка, технічного опису та Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, знищення паспорта громадянина України» передбачено запровадити з 1 січня 2016 р. оформлення і видачу паспорта громадянина України з безконтактним електронним носієм та паспорта громадянина України, що не містить безконтактного електронного носія, зразки бланків яких затверджено цією постановою, із застосуванням засобів Єдиного державного демографічного реєстру громадянам України, яким паспорт громадянина України оформляється вперше, з урахуванням вимог пункту 2 Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26 червня 1992 р. №2503-XII.

Відповідно до пунктів 5-6 Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, знищення паспорта громадянина України, затверджено постановою №302, паспорт виготовляється у формі картки, що містить безконтактний електронний носій. Особам, які через свої релігійні переконання відмовляються від отримання такого паспорта, оформляється паспорт, що не містить безконтактного електронного носія. Оформлення та видача паспорта здійснюються територіальним підрозділом ДМС у взаємодії з Головним обчислювальним центром Єдиного державного демографічного реєстру (далі — Головний обчислювальний центр Реєстру) та Державним центром персоналізації документів (далі — Центр).

Таким чином, суд вважає безпідставним твердження відповідача про те, що з 01.01.2016 року паспорт громадянина України виготовляється виключно у вигляді картки.

Відповідно до ч.2 ст.16 Закону №5492 передбачено, що документи видаються уповноваженими суб’єктами після прийняття рішення про їх виготовлення та видачу заявникам, а у разі прийняття такого рішення щодо особи, яка не досягла шістнадцятирічного віку, — батькам або іншим представникам чи представникам закладів, які виконують функції опікунів або піклувальників.

Рішення про видачу документа заявникові приймається уповноваженим суб’єктом виключно на підставі даних, отриманих з бази даних розпорядника Реєстру.

Поряд з цим, частиною 8 ст.16 Закону №5492 унормовано, що уповноважений суб’єкт має право відмовити заявникові у видачі документа у разі, якщо: 1) за видачею документа звернувся заявник, який не досяг шістнадцятирічного віку, або представник особи, який не має документально підтверджених повноважень на отримання документа; 2) заявник вже отримав документ такого типу, який є дійсним на день звернення (крім випадків, зазначених у частині сьомій цієї статті); 3) заявник не надав усіх документів та інформації, необхідних для оформлення і видачі документа; 4) дані, отримані з бази даних розпорядника Реєстру, не підтверджують інформацію, надану заявником.

У рішенні про відмову у видачі документа, яке доводиться до відома заявника у порядку і строки, встановлені законодавством, мають зазначатися підстави відмови. Особа має право звернутися до уповноваженого суб’єкта з повторною заявою у разі зміни або усунення обставин, через які їй було відмовлено у видачі документа.

Рішення про відмову у видачі документа може бути оскаржено особою в адміністративному порядку або до суду.

Самарським районним відділом у місті Дніпропетровську Головного управління Державної міграційної служби у Дніпропетровській області в своїх листах, жодних з правових підстав, з якими законодавцем визначено перелік законних підстав для прийняття рішення про відмову проведення оформлення паспорта громадянина України ОСОБА_3 у вигляді паспортної книжки не вказано, а наведені ним в обґрунтування обставини слід вважати невиконанням належним чином останнім дій, які повинні були і могли бути вчинені в силу покладених на відповідача посадових обов’язків і згідно з чинним законодавством України, що в свою чергу несе негативний вплив на реалізацію прав, свобод та інтересів позивачів. 

Разом з цим, як вбачається з матеріалів справи, відповідач у спірних правовідносинах лише повідомляв заявників про те, що паспорт громадянина України по досягненню відповідного віку видається у формі картки починаючи з 01.01.2016 року та, водночас, не прийняв жодного рішення про відмову чи видачу паспорта громадянина України у вигляді паспортної книжечки.

При цьому, позовні вимоги про зобов’язання Самарський районний відділ у місті Дніпропетровську Головного управління Державної міграційної служби у Дніпропетровській області оформити та видати бланк паспорту ОСОБА_3 у формі паспортної книжечки, з проставленою відміткою місця проживання, задоволенню не підлягають, оскільки суд не може підміняти відповідний орган в реалізації відповідних управлінських функцій і вирішенні питань, віднесених до виключної компетенції такого суб’єкта.

Повноваження ж відповідача щодо оформлення та видачі паспорта громадянина України є дискреційними, а відповідно до вимог ст. ст. 6, 8, 19, 124 Конституції України суд не може підміняти собою орган управління в реалізації владних функцій.

При розгляді справ за позовами до органів виконавчої влади в разі незгоди з їх рішеннями, діями чи бездіяльністю, суд зобов’язує відповідача залежно від характеру спору виконати певні дії, передбачені його компетенцією (або не вчиняти чи припинити їх), на захист порушеного права, як цього вимагає законодавство, або надає право позивачеві вчинити певні дії для усунення порушень його права.

Згідно зі ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб’єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Частиною 2 ст. 11 КАС України зазначено, що суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.

Враховуючи необхідність повного захисту прав та інтересів позивача, суд вважає що для відновлення прав позивачів слід зобов’язати Самарський районного відділу у місті Дніпропетровську Головного управління Державної міграційної служби у Дніпропетровській області розглянути питання стосовно оформлення та видачі ОСОБА_3 паспорту громадянина України у вигляді паспортної книжечки.

Щодо позовних вимог відносно вважати недійсним виготовлений паспорт у формі пластикової картки типу ID-1 на ім’я ОСОБА_3, виготовлений без їх згоди та згоди сина, суд також залишає їх без задоволення з огляду на те, що обставини, якими позивачі обґрунтовують свої вимоги не входять до вичерпного переліку підстав визнання недійсним паспорта громадянина України, визначених п.45 Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, знищення паспорта громадянина України, затверджено постановою №302, в саме паспорт вважається недійсним у разі:

1) коли він підлягає обміну у зв’язку із зміною інформації, внесеної до паспорта (крім додаткової змінної інформації);

2) встановлення розбіжностей у записах (невідповідність записів, зроблених у паспорті, записам в інших документах);

3) непридатності паспорта для подальшого використання;

4) припинення особою громадянства України;

5) коли він заявлений як втрачений або викрадений;

6) смерті особи, якій було видано паспорт;

8) оформлення паспорта з порушенням вимог законодавства.

Таким чином, надавши правову оцінку всім обставинам справи, які знайшли своє підтвердження в ході судового засідання, суд приходить до висновку про часткове задоволення позову.

Вступну та резолютивну частину постанови проголошено у судовому засіданні 12.08.2016 року.

Повний текст постанови складено 12.08.2016 року.

На підставі викладеного, керуючись статтями 11, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд —

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Зобов’язати Самарський районного відділу у місті Дніпропетровську Головного управління Державної міграційної служби у Дніпропетровській області розглянути питання стосовно оформлення та видачі ОСОБА_3 паспорту громадянина України у вигляді паспортної книжечки.

В задоволенні інших позовних вимог відмовити.

Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Дніпропетровський окружний адміністративний суд з одночасним направленням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі складення постанови у повному обсязі, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна, скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

У разі якщо справа розглядалась судом за місцезнаходженням суб’єкта владних повноважень і він не був присутній у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, але його було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо у суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п’ятиденного строку з моменту отримання суб’єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.